Grupa 12 uczniów z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych, VII Liceum Ogólnokształcącego oraz IV Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach przygotowała autorski, ośmiostronicowy dodatek do najnowszego wydania „Nowin Gliwickich”. To efekt projektu „Gazeta z przyszłości”, realizowanego przez Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych oraz redakcję „Nowin Gliwickich” z okazji 70-lecia tygodnika.
Młodzież, biorąca udział w projekcie, uczestniczyła w warsztatach dziennikarskich, gdzie poznawała tajniki pracy w redakcji, uczyła się tworzenia materiałów prasowych, prowadzenia wywiadów oraz pisania angażujących artykułów. Efektem ich pracy jest dodatek zatytułowany „Drugi początek Gazety”, zawierający 12 autorskich tekstów, w których autorzy zastanawiają się, jak Gliwice mogą wyglądać za 70 lat.
Redakcja, pod kierunkiem dziennikarki „Nowin Gliwickich” Adriany Urgacz-Kuźniak, składała się z: Julii Żurawki, Ignacego Setlaka, Justyny Sopali, Marceliny Szuwart, Oliwii Wolf, Dawida Wójcickiego, Julii Chaber, Lidii Wiory, Hanny Olszewskiej, Anny Bełzowskiej, Yurii Ukhmana oraz Eleonory Kijas.
– Ta część numeru, dostępnego od 24 czerwca, otwiera przed czytelnikami drzwi do roku 2096 – do wyobrażonych Gliwic za siedem dekad, opisanych przez uczestników projektu. Zachęcamy do odkrywania świata, który stworzyli młodzi ludzie. Teksty te są nie tylko dowodem na kreatywność młodego pokolenia, ale również odzwierciedlają ich marzenia, obawy i przemyślenia dotyczące miasta, które w przyszłości będą współtworzyć – mówi Kinga Kamińska, pełnomocnik prezydenta Gliwic ds. dzieci i młodzieży oraz koordynator projektu.