Pomysł jest pierwszym krokiem, następnie następuje praca nad jego wdrożeniem, co może prowadzić do komercjalizacji. Projekty wyróżnione w XXII edycji konkursu Politechniki Śląskiej "Mój Pomysł na Biznes" dowodzą, że innowacje mogą powstawać w trakcie studiów oraz działalności naukowej.

Wśród zaprezentowanych inicjatyw znalazły się m.in. nowoczesne nawilżacze, inteligentne szklarnie, ekologiczne opakowania oraz platforma do wdrażania zaawansowanych modeli transportowych – to tylko niektóre z projektów stworzonych przez przedstawicieli Politechniki Śląskiej.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 105 uczestników. Kapituła, pod przewodnictwem rektora Politechniki Śląskiej, prof. Marka Pawełczyka, wyróżniła 24 projekty i przyznała sześć głównych nagród.

Wiele z nagrodzonych projektów to zaawansowane pomysły o dużej gotowości do wprowadzenia na rynek – podkreślił prof. Marek Pawełczyk.

Prywatny ogród i nowoczesny transport

W pierwszym miejscu uplasowały się dwa projekty. Jeden z nich to HortoBox – Twój prywatny ogród gdziekolwiek chcesz, przygotowany przez Jakuba Pająka, studenta automatyki i robotyki z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

Drugim laureatem pierwszej nagrody jest TransOpti.AI – platforma wdrażania zaawansowanych modeli transportowych, której autorem jest dr inż. Artur Budzyński z Katedry Systemów Transportowych, Inżynierii Ruchu i Logistyki Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej.

Drugie miejsce zajęły projekty Leafy FogBar, dotyczący opracowania nowej generacji nawilżaczy, oraz Repacka – ekologiczny system opakowań RFID do automatów paczkowych.

Projekt Leafy FogBar przygotował Fabian Zobawa, student mechatroniki, a autorami Repacki są Paulina Wisła i Aleksander Bralich, studenci logistyki.

Na trzecim miejscu znalazły się projekty EcoGuardian Home, stworzone przez Zuzannę Brom i Łukasza Łoja, oraz BloomUp! – Inteligentne Szklarnie Studenckie, opracowane przez Paulinę Ciosek i Przemysława Pańczyszyna.

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe oraz finansowe: 2500 zł za pierwsze miejsce, 2000 zł za drugie i 1000 zł za trzecie.

Doświadczenie na całe życie

O znaczeniu przedsiębiorczości akademickiej mówił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Marek Gzik, który również był laureatem konkursu w 2003 i 2004 roku.

Przedsiębiorczość to coś, co uczestnicy konkursu nabywają przez lata. Sam korzystam z tego doświadczenia przez całe życie. Staram się patrzeć na naukowe zagadnienia w kontekście współpracy z biznesem – zaznaczył prof. Marek Gzik.

Wiceminister dodał, że organizując Narodowy Kongres "Nauka dla Biznesu", wykorzystywał wiedzę zdobytą na Politechnice Śląskiej.

Wśród laureatów wcześniejszych edycji konkursu znalazła się także prorektor Politechniki Śląskiej ds. studenckich i kształcenia prof. Anna Chrobok.

Kiedy brałam udział w tym konkursie, byłam młodym naukowcem, ale już wtedy wiedziałam, że chcę kierować moje badania w stronę przemysłu, co z powodzeniem udaje mi się do dziś – powiedziała prof. Anna Chrobok.

Podkreśliła, że nadal korzysta z wiedzy zdobytej podczas współpracy z ekspertami oraz przedsiębiorcami, którzy doradzali uczestnikom, jak skutecznie sprzedać swoje pomysły.

Konkurs cieszył się wsparciem środowisk akademickich, gospodarczych oraz instytucjonalnych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego, marszałek województwa śląskiego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Regionalna Izba Gospodarcza. Partnerami były firmy i instytucje wspierające innowacje, w tym Technopark Gliwice, Fluor S.A., EMT Systems oraz Elowenta.

Źródło (tekst i zdjęcia):