Ostatnie z 21 spotkań prezydent Gliwic z mieszkańcami miało miejsce w Żernikach. 19 czerwca mieszkańcy mogli zadawać pytania i poruszać lokalne problemy, zwracając szczególną uwagę na kwestie związane z drogami.

Prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka była wspierana przez przedstawicieli miasta oraz dyrektorów jednostek miejskich, a spotkania odbywały się w formie pytanie – odpowiedź.

Wśród poruszanych tematów, mieszkańcy Żernik wskazali na potrzebę poprawy infrastruktury w rejonie ul. Czerskiego, w tym budowę oświetlenia i poszerzenie jezdni, której przebieg ogranicza ogrodzenie poligonu.

Pracownik Wydziału Usług Komunalnych UM zaznaczył, że obecnie nie ma technicznych możliwości wybudowania oświetlenia w tym miejscu. Realizacja będzie możliwa przy okazji planowanej inwestycji drogowej. Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, Dawid Ochód, dodał, że wąska ulica ma przewidziany pas na poszerzenie, jednak najpierw konieczne będzie przejęcie odpowiednich terenów. ZDM otrzymał petycję w tej sprawie i udzieli na nią szczegółowej odpowiedzi.

Mieszkańcy ul. Morawskiej zgłosili potrzebę budowy chodnika i oświetlenia w tej okolicy.

Prezydent Gliwic obiecała analizę wniosku mieszkańców. Dyrektor ZDM zauważył, że wykonanie nakładki na drogę bez odwodnienia może prowadzić do zalewania sąsiednich posesji, dlatego skonsultuje zapisy umowy z deweloperem.

Radny dzielnicowy wniósł o budowę wiaduktu dla pieszych i rowerów na ul. Szymanowskiego, oświetlenia i ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż tej drogi, a także o montaż ekranów dźwiękochłonnych wzdłuż DK88.

ZDM potwierdził, że budowa oświetlenia na ul. Omańkowskiej jest już w toku i zakończy się w tym roku. Dyrektor ZDM zapewnił, że ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Szymanowskiego będzie realizowany w następnych latach. W sprawie ekranów dźwiękochłonnych zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe na ich zaprojektowanie, a realizacja będzie etapowa.

Podczas spotkania padło także pytanie o uspokojenie ruchu na ul. Tarnogórskiej.

Dyrektor ZDM potwierdził, że rozpoczęto prace nad dokumentacją projektową zmiany organizacji ruchu w każdej dzielnicy, które będą konsultowane z Radami Dzielnic. Termin realizacji projektu dla Żernik planowany jest na III kwartał 2026 roku.

Poruszono również temat remontu ul. Teligi.

Dyrektor ZDM zapewnił, że inwestycje na ul. Teligi i Halika są zaplanowane na lata 2026–2027, a w tym roku rozpoczną się prace podziemne, a w przyszłym roku zostanie położona nawierzchnia asfaltowa i chodniki.

Mieszkaniec zgłosił wniosek o progi zwalniające na ul. Kurpiowskiej.

Dyrektor ZDM przypomniał o pracach nad bezpieczeństwem na drogach w całej dzielnicy i zachęcił mieszkańców do zgłaszania swoich propozycji.

Wspomniano także o planach dotyczących poprawy bezpieczeństwa na ul. Żernickiej.

Dyrektor ZDM zapewnił, że w ramach analizy bezpieczeństwa zaproponowane zostaną rozwiązania spowalniające ruch na tej ulicy, dodając, że nie można tam wykonać ciągu pieszo-rowerowego. Prezydent Gliwic dodała, że miasto pracuje nad listą dróg do remontu na przyszłe lata, co ma informować mieszkańców o planowanych działaniach.

Poruszono również kwestie związane z nowymi miejscami zieleni w dzielnicy.

Miejska urbanistka Agata Twardoch poinformowała, że trwają prace nad planami zagospodarowania zieleni dla miasta, w tym parki kieszonkowe. Plany te będą konsultowane z Radami Dzielnic i realizowane przy współpracy z budżetem miasta oraz Gliwickim Budżetem Obywatelskim. Mieszkańcy mogą zgłaszać pomysły do Biura Urbanisty Miasta. Zastępczyni prezydent Gliwic, Agnieszka Dylewska, dodała, że projektowany jest plac zabaw z zielenią przy ul. Warmińskiej.

Spotkania z mieszkańcami dzielnic stanowią platformę do bezpośrednich rozmów, wyrażania opinii i zgłaszania lokalnych problemów. Prezydent Gliwic ceni sobie kontakt z mieszkańcami, co pozwala na lepsze zarządzanie miastem.

Źródło (tekst i zdjęcia):