Szpital Miejski w Gliwicach otworzył nowy budynek diagnostyki obrazowej przy ul. Kościuszki, który obejmuje pracownie rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, RTG oraz USG. Symboliczne przecięcie wstęgi miało miejsce z udziałem minister zdrowia Jolanty Sobierańskiej-Grendy, prezesa szpitala Przemysława Gliklicha i zastępczyni prezydent Gliwic Agnieszki Dylewskiej. Pacjenci będą mogli korzystać z obiektu w najbliższych dniach.

Nowy budynek, usytuowany w tylnej części kompleksu szpitalnego przy ul. Kościuszki 29, jest kluczowym elementem inwestycji zrealizowanej dzięki funduszom z Krajowego Planu Odbudowy. Całkowity koszt inwestycji, w tym zakupu sprzętu medycznego, wyniósł około 84 mln zł, z czego prawie 73,7 mln zł pochodziło z dofinansowania z KPO. Większość zakupionych urządzeń już wspiera chorych na oddziałach szpitalnych, poprawiając standardy leczenia oraz komfort pacjentów.

To historyczny moment dla szpitala, bo pozyskanie takich środków zdarza się rzadko i długo się nie powtórzy – zaznaczył prezes Przemysław Gliklich.

Inwestycja łączy kluczowe aspekty ochrony zdrowia: efektywniejszą diagnostykę, nowoczesne leczenie oraz lepsze warunki dla pacjentów. Nowy budynek i zakupiony sprzęt znacząco zwiększają możliwości gliwickiego szpitala, co odczują zarówno chorzy, jak i personel – dodała Agnieszka Dylewska, zastępczyni prezydent Gliwic.

Diagnostyka w jednym miejscu

W nowym obiekcie znajdują się cztery pracownie: rezonansu magnetycznego najnowszej generacji, tomografii komputerowej, RTG i USG. Przestronne, klimatyzowane wnętrza oraz nowe poczekalnie i pokój wypoczynkowy mają zapewnić pacjentom komfort podczas oczekiwania na badania. Budynek został także przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Nowoczesna aparatura będzie używana zarówno w diagnostyce onkologicznej, jak i kardiologicznej, co umożliwi lepsze zorganizowanie badań i skrócenie czasu potrzebnego na postawienie diagnozy.

Wartość tej części inwestycji wyniosła 25 169 327,78 zł. Technologia budowy umożliwia w przyszłości przeniesienie obiektu, co jest istotne przy planowanej budowie nowego szpitala w Gliwicach.

Środki z KPO powinny być wykorzystywane na szpitale blisko pacjenta i jego potrzeb. Dobrze zaplanowane inwestycje to efektywne wykorzystanie funduszy publicznych – podkreśliła minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda.

Robot da Vinci i ponad 90 urządzeń dla onkologii

Budowa obiektu diagnostyki obrazowej jest częścią projektu rozwoju diagnostyki i leczenia nowotworów. Całkowity koszt projektu wyniósł 57 235 198,10 zł, z czego 50 169 296,10 zł pochodziło z KPO. Gliwicki projekt został wybrany spośród 259 wniosków.

Szpital zainwestował w system chirurgii robotycznej da Vinci wart blisko 8 mln zł oraz ponad 90 urządzeń do diagnostyki i leczenia onkologicznego, w tym aparaty RTG z ramieniem C, stoły operacyjne, laparoskopy, endoskopy oraz aparaty do znieczulania.

Zmodernizowano także pomieszczenie Oddziału Urologii, gdzie będą przeprowadzane procedury onkologiczne.

Celem projektu jest skrócenie czasu diagnozowania i leczenia nowotworów, poprawa dostępu do specjalistycznych usług oraz podniesienie jakości opieki nad pacjentami.

Nowe możliwości leczenia chorób serca

Drugi projekt dotyczy rozwoju diagnostyki i leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Całkowity koszt wyniósł 15 923 318,22 zł, z czego 14 597 482,77 zł to dofinansowanie z KPO. Projekt został wybrany spośród 441 zgłoszeń.

Szpital zakupił około 60 urządzeń do diagnostyki i leczenia kardiologicznego, w tym angiograf, tomograf komputerowy, pompy do kontrapulsacji, aparaty do znieczulania, respiratory oraz nowoczesne łóżka szpitalne.

Przebudowano również pomieszczenia Pracowni Hemodynamiki, gdzie diagnozuje się i leczy choroby serca oraz naczyń krwionośnych. Łączny koszt sprzętu i modernizacji wyniósł blisko 5,4 mln zł.

Inwestycja ma na celu skrócenie czasu diagnozowania chorób serca oraz poprawę dostępności i jakości opieki nad pacjentami kardiologicznymi.

Cyfrowa dokumentacja i lepsza ochrona danych

Trzeci projekt obejmuje cyfryzację i cyberbezpieczeństwo szpitala. Całkowity koszt to 10 848 955,49 zł, z dofinansowaniem z KPO wynoszącym 8 957 921,06 zł.

Inicjatywa ta obejmuje rozbudowę systemów informatycznych oraz ich integrację z ogólnopolskim systemem P1. Szpital przechodzi na elektroniczną dokumentację medyczną, a karty informacyjne z lat 2023–2025 będą zindeksowane w systemie P1 oraz Centralnym Repozytorium Danych Medycznych.

Projekt zakłada również zwiększenie bezpieczeństwa danych pacjentów i systemów szpitalnych, wprowadzenie rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji oraz podłączenie do Platformy Usług Inteligentnych Centrum e-Zdrowia. Szpital otrzymał także 500 nowych komputerów, a personel medyczny uczestniczył w szkoleniach.

Źródło (tekst i zdjęcia):